UTA reuşeşte să întoarcă rezultatul de la pauză şi bate pe ACS Poli Timişoara

UTA a reuşit să se impună în partida de sâmbătă, disputată contra formaţiei ACS Poli Timişoara, cu scorul de 2-1. Arădenii au reuşit să întoarcă în partea a adoua a jocului rezultatul înregistrat la pauză şi să obţină astfel toate cele trei puncte puse în joc.

Timişorenii au început meciul în forţă şi au reuşit să deschidă scorul repede, în minutul 3. Rogoveanu a executat bine un corner de pe partea dreaptă, iar Bilia reia în plasă din cinci metri.

Oaspeţii au avut, în prima parte, două şanse de a-şi mări avantajul, însă intervenţia portarului arădean şi bara s-au opus.

Partea a doua a adus o dominare clară a UTA-ei. În minutul 53, Miculescu prinde un şut de excepţie din marginea careului timişorean şi restabileşte egalitatea.

Arădenii presează şi în minutul 75 reuşesc să treacă în avantaj. O centrare şiutată a lui Ciucur este deviată de arădeanul Ruus şi mai apoiu de timişoreanul Munteanu şi poposeşte în poarta lui ACS.

UTA a mai avut două ocazii de a-şi mări avantajul, însă partida s-a încheiat cu 2 la 1.

În urma acestui rezultat, formaţia antrenată de Ionuţ Popa urcă pe locul opt în clasamentul ligii secunde.

UTA: Bodea – Costin (min. 65 Stahl), El Hasni, Șeroni, Copaci – Melinte, Neagu (min 61. Matei) – Ciucur, Miculescu (min. 81 Hrezdac), Kanda – Rus.

ACS Poli: Moldovan – Bilia, Paramatti, Uyi (min. 46 Ghidurea), Olteanu – Rogoveanu (min. 75 Calugher), Munteanu, Manolache – Buzan, Badauta, Sidorenco (min. 56 Tâgârlaş).