UTA pierde primul meci al noului sezon, în faţa bucureştenilor de la Daco-Getica

UTA a debutat în sezonul competiţional 2018-2019 cu o înfrângere, în deplasarea de la Daco-Getica.

Gazdele s-au impus cu 2-0, rezultat stabilit încă din prima repriză. A fost o partidă deschisă cu multe ocazii de gol, atât pentru arădeni, cât şi pentru gazde.

Daco-Getica a deschis scorul repede, în minutul 11, atunci când o centrare de pe partea dreaptă a lui Petriş este reluată cu capul în poarta arădeană de Voicu.

Minutul 32 al partidei avea să aducă majorarea avantajului pentru gazde. Stănescu primeşte o pasă în interiorul careului mare arădean şi cu un lob excelent, trimis la colţul lung, îl învinge pe portarul arădean Bodea.

Până la pauză ambele formaţii mai au ocazii, însă tabela rămâne neschimbată.

Nici ocaziile repreizei secunde nu au adus nimic nou, ambele formaţii având câteva şanse bune pentru a marca.

Formaţia antrenată de Ionuţ Popa a făcut un meci bun, însă lipsa de omogenitate şi câteva ratări au făcut ca prima întâlnire din acest sezon să însemne înfrângere.

Săptămâna viitoare, UTA va întâlni pe teren propriu, pe arena Motorul, formaţia Farul. Constănţenii au debutat cu o victorie clară în acest sezon, 4 la 1, în faţa Politehnicii Timişoara.