UTA, meci de „7+”! „Să vină banii la băieţi”

UTA a făcut instrucţie cu formaţia Metaloglobus, în cadrul etapei a XI-a a ligii secunde de fotbal.

Deşi s-au văzut conduşi, încă din primele minute, arădenii au „defilat” şi s-au impus cu un categoric 6-1.

Metaloglobus a lăsat impresia că poate produce surpriza, deschizând scorul încă din minutul şapte. Atunci, Herea îl lobează pe portarul arădean Bodea şi înscrie primul gol pe arena „Motorul”.

A fost doar un „foc de paie”, până la pauză arădenii reuşind să marcheze de trei ori. Trei execuţii din interiorul careului mare bucureştean au făcut ca UTA să trecă în avantaj de două goluri.

Manea, Pop şi Cubleşan au adus formaţia arădeană într-un avantaj nesperat.

Repriza secundă a fost o continuare a galopului de sănătate pentru arădeni. Pop şi Cubleşan reuşesc dubla, în timp ce Popa reuşeşte să înscrie şi el. A fost un meci fără istoric, în care arădenii au revenit formidabil după ce au fost conduşi.

După 11 etape, UTA se află pe locul opt şi nu dă semne că ar putea să intre în lupta pentru promovare, dar nici nu are emoţii pentru a evita partea de jos a clasamentului.

La finalul partidei, din vestiarul arădenilor s-a auzit refrenul: „Să vină banii la băieţi”. Ceva restanţe financiare, care sperăm să fie „anihilate” de conducătorii clubului.