UTA câştigă fără drept de apel la Miercurea Ciuc. 6-0, după un meci în care arădenii au făcut legea

UTA s-a impus în primul meci oficial din 2020, în deplasarea de la Miercurea Ciuc: 6-0, contra unei formaţii care, după jocul de azi, nu are ce căuta în a doua divizie valorică. Arădenii au înscris când au vrut şi nu au lăsat vreo speranţă gazdelor. Minutul 11 aduce prima reuşită a arădenilor. Un corner bine bătut de Moise este fructificat, printr-o lovitură de cap, de Ilie. Minutul 33 aduce golul doi pentru UTA: pasa lui Tomozei către Moise este reluată superb în plasă. Cu două minute înainte de pauză,  Moise pasează pentru Bustea, acesta prelungește inteligent pentru Ioniță, care înscrie, pe jos, cu stângul, pe lângă portar, de la 14 metri ușor lateral stânga.

Din acest moment se punea doar problema scorului, nu a câştigătoarei partidei. Repriza secundă este un nou galop de sănătate pentru arădeni. În minutul 55, Melinte şutează puternic de la vreo 28 de metri şi face 4-0. Patru minute mai târziu, UTA face 5-0, în urma unui şut expediat de Buhăcianu. Autorul acestui gol reuşeşte şi o pasă decisivă, în minutul 73, atunci când Miculescu stabileşte scorul final. Pentru UTA urmează meciul de pe teren propriu, contra Ripensiei Timişoara, meci ce va avea loc sâmbătă.