Sepsi a câștigat Supercupa României (2-1)

Echipa de fotbal Sepsi Sfântu Gheorghe a câştigat pentru prima oară în istoria sa Supercupa României, după ce a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 2-1 (1-1), sâmbătă seara. Meciul s-a disputat pe Arena „Francisc Neuman” din Arad.

CFR Cluj a deschis scorul din minutul 2, prin Adrian Păun. Sepsi a egalat în al treilea minut de prelungire al primei reprize, (Cosmin Matei). Golul victoriei lui Sepsi Sfântu Gheorghe a venit în minutul 85, de la Mario Rondon.

Partida a fost arbitrată de Adrian Cojocaru (la centru), Valentin Avram și Ciprian Danșa (la cele două tuşe), arbitru de rezervă fiind Iulian Dima. Având în vedere că a fost primul meci cu VAR dintr-o competiţie internă din România, în camera destinată acestui sistem au fost Ovidiu Haţegan, Istvan Kovacs și Mihai Artene. Observatorul din partea FRF al partidei a fost Nicolae Grigorescu. Ovidiu Hațegan a fost aplaudat de tot stadionul.

Suporterii UTA-ei au fost și ei prezenți în tribună. Pe lângă lozinci aceștia au afișat și un banner: