Dinamo câştigă la Arad şi se califică în optimile Cupei României!

Dinamo Bucureşti a câştigat partida disputată marţi la Arad contra UTA-ei. Formaţia arădeană a ţinut piept echipei bucureştene doar vreo 60 de minute, atât timp cât scorul a fost egal.

Oaspeţii au deschis scorul prin Moldoveanu, cel care şutează perfect de la marginea careului mare. Moise egalează pentru arădeni în minutul 18, atunci când fructifică o pasă primită d la Buhăcianu. Balonul trimis printre picioarele lui Puljici poposeşte în plaasa bucureştenilor.

Avea să fie scorul primei părţi a jocului, unul relativ echilibrat, dar în care UTA nu a îndrăznit prea mult.

Minutul 58 aduce trecerea în avantej a echipei Dinamo, în urma golului marcat de Nistor. UTA nu mai are şanse reale de a marca, parcă e dispărută din joc iar Dinamo loveşte prin Neicuţescu. O pasă primită de la Nistor, o cursă în viteză şi un şut perfect îl fac pe dinamovist să stabilească scorul final: UTA-Dinamo 1-3.

UTA: Bolboașă – A. Rus, Melinte, Ilie, Tomozei – Lorenzi, Isac – Ursu, Moise,  Buhăcianu – Rus.

Dinamo: Straton – Ciubotariu, Puljic, Popescu, Corbu  – Răuță, I. Filip, Nistor – Sorescu, Montini, Moldoveanu.