UTA câştigă în deplasarea de la Pandurii, într-un meci cu şapte goluri!

UTA s-a impus în deplasarea de la Târgu-Jiu, cu scorul de 5-2. La pauză, echipa lui Balint conducea cu 2-0 în urma dublei lui Ioniţă. Au fost două reuşite, în minutele 15 şi 17. L aprimul gol, A. Rus centrează precis şi Ioniţă reia cu capul în plasa gazdelor. La reuşita secundă, Ciprian Rus aşează bine balonul pentru Ioniţă, care înscrie cu un şut de la marginea careului mare.

Gazdele reduc din diferenţă în debutul părţii secunde. În minutul 48, Popescu scapă swingur cu Iacob şi marchează fără probleme. În minutul 53, UTA îşi aigură liniştea. În urma unui corner, C. Rus marchează cu un şut puternic şi reface diferenţa de două goluri. Patru minute mai târziu şi C. Rus face dubla, tot în urma unei lovituri de colţ.

Înminutul 68, Pandurii reduce din nou din diferenţă, după ce Oiţă înscrie în urma unei lovituri libere. Ultimul gol al partidei este marcat de Buhăcianu în minutul 73.

În urma acestei victorii UTA urcă deocamdată pe poziţia secundă. Pentru arădeni urmează partida din 16-imile Cupei României, contra formaţiei Dinamo Bucureşti.

Pandurii: Cotolan – P. Chiş, Oiţă, Bratu, Vasilescu – Lu Yuefeng (min. 74 Cotolan), Trancă (min. 77 Erhart) – Nichifor, Takahashi, Rasoveanu – P. Popescu

UTA: Iacob – A. Rus, Fl. Ilie, Șeroni (min. 54 Melinte), Tomozei – Isac, Moise – Miculescu (min. 44 Oroian), Ioniță, Ursu – C. Rus